Opis książki
"Egipt, półtora tysiąca lat przed Chrystusem, czasy panowania królowej
Hatszepsut. Anchnum, młody chłopak z prowincji pobierający nauki
kapłańskie w świątyni boga Sobka, przybywa do Teb i zatrzymuje się w
domu wysokiego urzędnika królowej i jego żony Satre. Poznaje tam
hetyckiego niewolnika Ursilisa, z którym połączy go przyjaźń. Przyjazd
chłopca jest częścią wielkiego planu, od którego zależy przyszłość
Egiptu. Tymczasem ojciec Satre, arcykapłan w świątyni Amona, zostaje
zamordowany, ona sama uwięziona. Anchnum i Ursilis muszą uciekać z Teb,
gdyż na ziemi egipskiej grozi im śmiertelne niebezpieczeństwo. Udają się
na poszukiwanie babilońskiego kupca, który ponoć zna tajemnicę
przeszłości Anchnuma i jego przeznaczenia. Zaczyna się pełna przygód
wędrówka bohaterów przez Palestynę, Fenicję i Syrię. Podczas ucieczki
napotykają piękną i tajemniczą kapłankę bogini Isztar, Enuanę, która
prowadzi własną grę..."
Wojciech Dutka urodził się w 1979 roku. Jest absolwentem historii i dziennikarstwa. Interesuje się historią
nowożytną i dziejami Kościoła w starożytności. I to właśnie w starożytności rozgrywa się akcja jego debiutanckiej powieści "Krew Faraonów".
W książce tej fikcja literacka łączy się z prawdą historyczną. Sam autor przyznaje, że nie zamierzał pisać powieści stricte historycznej, gdyż byłaby ona trudna do odczytania przez statystycznego czytelnika. Autentyczne są pewne wydarzenia, postacie, życie codzienne ludów i ich obyczaje, czyli tak zwane realia epoki.
"Krew Faraonów" jest powieścią o pożądaniu władzy i o tym, jak ta władza zmienia ludzi. Niestety jest to zmiana na gorsze. W literaturze mamy do czynienia z bohaterami, którzy dokonują wewnętrznej przemiany, aby pod przybranym nazwiskiem zrehabilitować się w oczach społeczeństwa. Bohater Wojciecha Dutki z młodego, wrażliwego chłopca, wraz ze zdobyciem tytułu faraona, staje się bezwzględnym człowiekiem, który niszczy nie tylko wrogów, ale i przyjaciół.
Autor pokazuje nam starożytny Egipt, w którym rządziła kobieta-faraon Hatszepsut. Świat ten był pełen intryg, rozpusty, przekupstwa i wzajemnej nienawiści. Kapłani spiskowali przeciwko faraonom, a ci byli bezwzględni dla sług bożych. Kanwa powieści osnuta jest wokół podróży-ucieczki Anchsnuma, który na przedramieniu ma odciśnięty symbol ibisa i jego sługi Ursilisa. Droga do Babilonu jest zarazem podróżą do odkrycia tajemnicy pochodzenia Anchsnuma, jak i prawdy o ludziach, którzy go otaczają. Tutaj prawie nikt nie jest tym, za kogo się podaje. Każda kolejna strona powieści jest potwierdzeniem okrutnej prawdy, że ten jest mocniejszy i ważniejszy, kto da więcej pieniędzy. Rozmowy i układy zależą od zasobności portfela i od tego, czy przeciwnik przekupił informatorów, donosicieli i swoich rozmówców.
Dawno nie czytałam powieści, która nie kończy się happy endem. Myślę, że takie zakończenie było przemyślanym posunięciem autora. Dzięki temu dał nam do zrozumienia, że nie każdą krzywdę da się naprawić. Są pewne czyny, które pociągają za sobą inne czyny, które jak kostki domina prowadzą do upadku. Upadku, którego nic nie jest w stanie zatrzymać.
Kategoria: Powieść historyczno-przygodowa
Liczba stron: 400
Wydawnictwo: Albatros
ISBN: 83-7359-176-1
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz