sobota, 14 lutego 2015

Ałbena Grabowska "Stulecie winnych. Ci, którzy przeżyli" tom I







  Z okładki: 

"Epicka opowieść o losach polskiej rodziny wpleciona w dramatyczne wydarzenia XX wieku rozpoczyna się z chwilą wybuchu I. wojny światowej, a kończy po stu latach – w czasach współczesnych. 
Czerwiec 1914 roku. Podczas porodu bliźniaczek – Marii i Anny – umiera ich matka. Stanisław Winny, ojciec nowonarodzonych dziewczynek, opłakuje ukochaną żonę, patrząc z lękiem w przyszłość  – ma bowiem pod opieką nie tylko bliźniaczki, ale również dwóch synków. Bracia Stanisława oraz jego rodzice, Bronisława i Antoni, jednoczą swoje siły w obliczu tragedii. Kilka tygodni później nadchodzą kolejne dramatyczne wydarzenia – pewnego upalnego lipcowego dnia wybucha wojna...  
Długie lata I. wojny światowej i epidemia grypy hiszpanki boleśnie doświadczają ród Winnych. Tym bardziej cenią oni pokój i dobrobyt, które niesie ze sobą dwudziestolecie międzywojenne, chociaż przewrotny los nie szczędzi Winnym życiowych doświadczeń. Z rosnącym niepokojem obserwują, jak wielkimi krokami nadchodzi kolejna wojenna zawierucha."

 Skończyłam czytać pierwszy tom sagi "Stulecie Winnych" i szczerze mogę napisać, że jestem pod wielkim wrażeniem tej książki. Cieszę się, że mam pod ręką drugi tom i nie będę musiała długo czekać na kolejne spotkanie z tą fantastyczną rodziną. Było to moje pierwsze spotkanie z autorką i jakże wielkie zaskoczenie faktem, że nie zajmuje się ona zawodowo pisarstwem. To, co robi na co dzień na pewno pochłania dużo czasu i energii, tym bardziej wielki szacunek i ukłon w jej stronę. Lekkie pióro oraz dobry warsztat literacki sprawiają, że czas przy lekturze mija szybko.
 

Fabuła obejmuje lata 1914–1939. Zaczyna się i kończy dramatycznymi wydarzeniami. W 1914 roku podczas ciężkiego porodu umiera Kasia Winna ukochana żona Stanisława. Wdowiec pozostaje z urodzonymi właśnie bliźniaczkami i dwójką starszych synów. Koniec pierwszego tomu ukazuje początek drugiej wojny światowej i wejście hitlerowców do Brwinowa. Spędzeni na rynek mieszkańcy są świadkami egzekucji przypadkowo wybranych mężczyzn, w której to ginie Antoni, nestor rodu Winnych. 

Autorka stworzyła wspaniałe tło historyczne, w którym nie brakuje dramatów pierwszej wojny światowej i zapowiedzi okrucieństwa drugiej wojny światowej oraz społeczno-obyczajowe, które biegnie dwutorowo: obok tradycji pojawia się nowe, np. akuszerka i lekarz. Bardzo spodobało mi się to, że świat wykreowany jest realistyczny, tzn. ród Winnych znajduje się w centrum wydarzeń, nie omijają go tragiczne zdarzenia, a więc nie mamy do czynienia z baśnią na zasadzie inni cierpią przez rozgrywające się dookoła okropieństwa, a rodzina Winnych jest ponad nie. Winni również doświadczają traumatycznych przeżyć, które przyjmują z pokorą, bo jest to nieodłączna część ludzkiej egzystencji. Bohaterowie tworzą galerię ciekawych osobowości: ich odmienne charaktery, motywacja postępowania, namiętności, wady, zalety czy wreszcie nie do końca moralne czyny sprawiają, że stają się nam bliscy. Są postaciami z krwi i kości, możemy się z nimi identyfikować, możemy ich potępiać albo chwalić, ale nie możemy zapomnieć o tym, że człowiek jest istotą, która w określonych warunkach, np. zagrożenia życia niejednokrotnie postępuje nieracjonalnie, odruchowo. Dodatkowym atutem lektury jest pojawienie się postaci historycznych obok fikcyjnych. Zabieg ten powoduje po pierwsze, że powieść staje się bardziej wiarygodna, po drugie konkretyzuje wydarzenia, a po trzecie spełnia funkcję edukacyjną — przypominamy sobie lub poznajemy, kto nie zna, wybitne jednostki międzywojnia. Do galerii postaci tego okresu zaliczamy m.in.: Stanisława Lilpopa — przemysłowca i mecenasa sztuki; jego córkę Annę i zięcia Jarosława Iwaszkiewicza; Janusza Korczaka; Tadeusza Wierusz-Kowalskiego. 

Chciałabym jeszcze napisać kilka słów na temat okładki. Znajdują się na niej dwie młode smutne  kobiety, które wpatrują się w czytelnika wielkimi oczami, wręcz go hipnotyzują. Charakterystyczne fryzury na ich głowach zdradzają w jakiej epoce historycznej została umieszczona fabuła.

Saga te jest godna polecenia więc kto jeszcze nie czytał, a lubi tego typu klimaty powinien sięgnąć po nią jak najszybciej. Ja właśnie zabieram się za drugi tom ;) 



Kategoria: Powieść
Liczba stron: 356
Format: 145 x 206 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN: 978-83-64776-03-8




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...