Opis książki
"Starożytny Egipt. Pożar zniszczył właśnie pałac królewski, a ostatnią
przedstawicielką XVII dynastii staje się mała księżniczka Nefertari. Na
jej przeszłości ciąży cień krewnych, osławionych heretyków, Nefertiti i
Echnatona. Kiedy Nefertari zakochuje się w Ramzesie II, najpotężniejszym
faraonie w historii, ciotka pomaga jej zostać jego żoną. Jednak nawet
po ślubie Nefertari czuje, że lud jej nienawidzi, i boi się nowego
życia. Czy mimo jej odwagi, uporu i miłości męża Egipt kiedykolwiek
zapomni o jej przeszłości?
Heretycka królowa, książka pełna historycznych szczegółów, politycznych intryg i dramatycznych szczegółów dworskiego życia, to porywająca opowieść, od której trudno się oderwać."
Heretycka królowa, książka pełna historycznych szczegółów, politycznych intryg i dramatycznych szczegółów dworskiego życia, to porywająca opowieść, od której trudno się oderwać."
Ostatnio, ze względu na trwające od dłuższego czasu wyzwanie czytelnicze w wortalu granice.pl, czytam powieści z historią w tle. Dzisiaj, dzięki Michelle Moran przeniesiemy się do starożytnego Egiptu, który znajduje się pod panowaniem Setiego I i jego syna Ramzesa II.
Ramzes II, który pochodził z XIX dynastii to jeden z najwybitniejszych i najdłużej żyjących faraonów, zmarł w wieku 91 lat. Miał kilka żon, z czego zaszczytny tytuł Pierwszej Żony dzierżyła Nefertari. Było to małżeństwo zawarte z miłości, a nie dla "dobra państwa". Nefertari zmarła szybko, miała zaledwie 37 lat. W związku z tym, że w Egipcie dozwolone było wielożeństwo, Ramzes II doczekała się około 100 synów i 50 córek. O emocjonalnym związku faraona z Nefertari świadczą słowa wyryte przez Ramzesa II na ścianach jej grobowca: "...moja miłość jest wyjątkowa, nikt nie może z nią rywalizować, bo
jest najpiękniejsza spośród żyjących, wprost skradła moje serce..." oraz „Moja miłość jest wyjątkowa i nikt jej nie przyćmi... Odchodząc, skradła mi serce".
Michelle Moran narratorem swojej powieści uczyniła młodziutką, bo zaledwie trzynastoletnią Nefertari. Dzięki temu nie tylko obserwujemy bieżące wydarzenia, ale również bierzemy w nich udział oraz przeżywamy emocje, które towarzyszą przyszłej królowej Egiptu. Pomimo tego, że była księżniczką, nie miała łatwego życia. Nefertiti — jej ciotka i faraon Echnaton byli słynnymi heretykami. Echnaton próbował wprowadzić henoteizm — odmianę politeizmu — czyli wywyższenie spośród wielu bóstw jednego Atona. Kazał zamykać świątynie innych bogów i likwidować ślady kultu Amona. Przeszłość odcisnęła trwałe piętno na życiu Nefertari. Susza, nieurodzaj, śmierć dziecka, jednym słowem każde nieszczęście zostawało natychmiast przypisane księżniczce. Od najmłodszych lat musiała walczyć o swoje miejsce — najpierw na dworze Setiego I, a później Ramzesa II. Jej wykształcenie, mądrość, intuicja i odwaga, to atuty, które pozwoliły jej zyskać zaszczytny tytuł Pierwszej Żony.
Autorka zgrabnie połączyła historię z fikcją literacką. Z połączenia tego wyszła całkiem przyjemna fabuła, która przybliża nam życie "elit" w starożytnym Egipcie. A jak to kolejny już raz udowadniają tego typu książki, życie dworskie nie jest usłane różami. Tutaj każdy walczy o zdobycie jak najwyższej pozycji, intryguje i spiskuje. Nie liczy się człowiek, jako jednostka, tylko cel, do którego dąży się wszelkimi możliwymi sposobami.
"Heretycka królowa" to nie tylko intrygi dworskie i historia wielkiej miłości Ramzesa II do Nefertari, ale również kopalnia wiedzy o obyczajach, religii i tradycjach starożytnej cywilizacji. Autorka szczegółowo opisuje przebieg egipskich świąt i obrzędów. Czyni to w sposób ciekawy i barwny, dzięki czemu nie wyzwala w czytelnikach odruchu "przekartkowania" powieści. Bohaterowie powieści to jednostki zindywidualizowane, posiadające charakterystyczne cechy. Śledząc ich poczynania ma się wrażenie, że "żyją". Wszystkie te elementy składają się na świetnie skrojoną opowieść, którą czyta się jednym tchem i aż żal rozstawać się ze starożytnym Egiptem, gdy docieramy do ostatniego zdania.
Kategoria: Powieść historyczna
Liczba stron: 328
Wydawnictwo: Sonia Draga
ISBN: 978-83-7508-259-3